Eesti Maaülikooli töötoad - registreerimine avatud 07.02 lisatud
Registreerige end Eesti Maaülikooli põnevatesse töötubadesse: www.emu.ee

10.00
Kalatöötlemise saladused, ehk kuidas forellist kiiresti maitsev amps valmistada

Saame teada, kuidas kiiresti teha Eestis enim kasvatatavast kalast, forellist, maitsev toit. Õpime ära tundma forelli, lõikama temast puhast kalaliha ja valmistama kiirmeetodil võileivale panemiseks sobivat soolakala.

11.00
Ökoloogiline jalajälg, ehk kuidas see, mida sa sööd, mõjutab keskkonda

Kui palju tekib kliimat mõjutavaid kasvuhoonegaase põllumajanduses, kui palju aga loomakasvatuses? Kas tead, kuidas mõjutavad sinu toidulaud ja tarbimisharjumused keskkonda? Saame teada, miks süüdistatakse lehmi kliima soojenemises, ning mõõdame sinu ökoloogilise jalajälje suuruse.

12.00
Ilmaruumi mõõdab geodeesia

Maamõõtmise töötoas tutvume geodeedi igapäevatööga. Geodeet on tänapäeval laialdaste teadmistega spetsialist, kes töötab nii ehtustel kui looduses. Töötoas tutvume erinevate mõõtmismeetoditega ja üheskoos mõõdame üle ruumi, mille tulemusena valmib digitaalne ruumi plaan. Mõõtmisteks kasutame tänapäevast elektrontahhümeetrit. Mõõdistamisel saab iga mõõdetav punkt oma koodi, mille taga peitub leppemärk. Hilisemal andmete töötlusel saab näha, kuidas jõuavad varem mõõdetud punktid plaanile.

13.00
Vee abil lambike põlema

Igapäevases elus ei saa me läbi pumpadeta - neid läheb vaja, et meil tuleks kraanist joogivesi ka kõige kõrgemal korrusel, ning ka tööstus vajab suurel hulgal vett. Hüdroenergiat toodetakse turbiinide ebil. Töötoas saame teada, kuidas töötavad energiatootmises kasutatavad pumbad ja turbiinid ning proovime kätt pumpade paralleel- ja jadaühendamises. Näeme oma silmaga, kuidas vee-energia muutub elektrienergiaks, ehk paneme vee abil lambipirni põlema. Kuid see ei ole veel kõik! Kas teadsid, et ka külm vesi võib keeda? Töötoas näitame, et see on täiesti võimalik!

14.00
Hüdraulilise mini-ekskavaatori konstrueerimine

Oled sa kunagi mõelnud, kust saavad masinad jõu, et tõsta suuri raskusi? Töötoas saad sellele küsimusele vastuse, ehitades ise oma kätega hüdraulilise mini- ekskavaatori, mis hakkab liikuma vee jõul.