Osale võistlustel - Gravitatsiooniautode võistlus

Rakett69 on 2011. aasta jaanuaris ETV-s alustanud saatesari, mille eesmärgiks on üles leida Eesti tulevased teadlased. Saade on igal hooajal naelutanud telerite ette hulgaliselt kaasaelajaid. Neil noortel, kel pole õnnestunud võistluses kaasa lüüa, avaneb võimalus saada ehtne Rakett69 elamus haridus- ja infomessil Intellektika 2018!

MIS TOIMUB?

Mida peaks tegema Rakett69 osaleja, kui ta saab ülesande muuta puuklots kiirendusautoks? Intellektika 2018 messil saavad koolinoored näidata oma ideid ja lähenemist. Terve päeva vältel on võimalik kaasa lüüa gravitatsiooniautode võistluslikus ehitamises ning näidata, kelle insenerimõte on lennukaim planeerima ja käsi täpseim saagima. Otseloomulikult toimub ka omavaheline mõõduvõtt ning paremaid autasustatakse. Ülesannet korraldab Rakett69 Teadustoimetus – see tähendab võimalust osa saada tõelisest Rakett69 elamusest!

MIS OSKUSI ARENDAB?

Gravitatsiooniautosid ehitades pannakse proovile võistleja oskus tehnilist lahendust välja mõelda ning seda korralikult teostada. Kuna auto liikumiskiirus sõltub suuresti töö kvaliteedist, on oluline, et autot ei ehitataks “üle jala” – kui mõni ratas käib halvasti ringi või loperdab, võtab see masinal kiirust maha. Samas aga peab arvestama, et aeg surub pidevalt peale ja kui liigselt pisidetailidega tegeleda, ei pruugi sõitvat autot üldse valmiski saada.

Ehitusoskused, mida vaja läheb, on puurimine, kruvimine, naelutamine, saagimine, liimimine – lühidalt lihtsam puutöö, mida ka põhikooli tööõpetuses tehakse.

Gravitatsiooniautode ehitusvõistlus arendab projekteerimise, ajalise planeerimise ja meeskonnatöö oskuseid. Ehitamise käigus õpitakse uusi töövõtteid ja harjutatakse varem õpituid. Füüsikalisest küljest selgitab praktiliste näidete varal hõõrdumist ja selle vähendamise olulisust (ehk miks peab ka päris auto ratastel veerema, mitte ei lohise põhjaga mööda maad).

KUIDAS OSALEDA?

Osalema on oodatud 1-4 liikmelised võistkonnad koolidest üle Eesti. Võistlus viiakse läbi kahes vanusegrupis: 1) 6.-9. klassid ning 2) 10.-12. klassid ja kutsekoolid.

 

VÕISTLUSE JUHEND JA REEGLISTIK

Tutvumiseks vajuta SIIA.

Registreerumiseks vajuta SIIA.

PS! Võistlusele eelregistreerujad pääsevad messile TASUTA.

Gravitatsiooniautode võistlust aitavad läbi viia AUTOEKSPERT ja TÖÖRIISTAMARKET.

Lisainfot küsi kadi@tartunaitused.ee või +372 742 1662.

Vaata videost täpsemalt, millega tegu!