Eesti tuntuim kaitsetööstus vaatab tsiviilturu poole

Tagasi Lisatud:

Militaarturul mehitamata sõidukite valmistamisega tuntust kogunud Eesti ettevõte Milrem Robotics vaatab aktiivselt tsiviilsektori poole, arendades uusi robootikalahendusi näiteks päästeametile ja kaevandustele ning otsides võimalusi ka põllumajandussektoris. Huvi kiirelt areneva ettevõtte vastu on suur ka töötajate hulgas ning inseneride ja projektijuhtide arv ettevõttes kasvab iga kuuga.

 

„Alguses oli meie põhirõhk mehaanikute kaasamisel. Nemad panid kokku meie põhitoote ehk mehitamata sõiduki prototüübi. Seejärel hakkasime juurde palkama programmeerijaid, kes annaksid sõidukile ka tarkust, elektroonikuid, kes aitaksid luua efektiivsemaid ja kütusesäästlikumaid lahendusi, ning projektijuhte ja müügiinimesi, kes leiaksid uusi kliente ja partnereid,” räägib Milrem Roboticsi ekspordidirektor Gert Hankewitz.

 

Personali arendusjuht Kairi Haga sõnul tundub küll pealtnäha, et Milrem Roboticsil oleks nagu üks põhiline toode, kuid see sisaldab väga palju erinevaid süsteeme. „Kasvades lähme valdkonnapõhiselt spetsiifilisemaks ja seda kasvu on olnud väga põnev jälgida. Meil saab sõna otseses mõttes osaleda juhtimisstruktuuride ülesehituses,“ kirjeldab ta.

 

Haga räägib, et vahepeal muutus ettevõtte töötajate arv lausa päevadega ning eelmise aasta keskpaigas toimuma hakanud aktiivsema laienemise tulemusena on täna Milremis tööl juba üle 80 inimese. „Aga aasta lõpus on meid arvatavasti juba 135 ringis. Oleme väga avatud noortele ning meie töötajate keskmine vanus jääb alla 30,“ sõnab ta.

 

Kui varem oli ettevõtte toodang suunatud põhiliselt kaitsesektorile, siis nüüd vaadatakse aktiivselt ka tsiviilsektori poole, arendades näiteks koos Päästeametiga tuletõrje- ning päästelahendusi. Arendatavaid masinaid nähakse tulevikus ohtlikel ning tüütutel töödel kaevandustes ning põllumajanduses.

„Kaitsevaldkonnas on üks tüütu töö näiteks varustuse tassimine – kui püssi tahab ja suudab iga sõdur kanda ja lasta, siis muud varustust ei ole lihtne ega sageli ka otstarbekas inimesel kanda,“ sõnab Hankewitz.

Võimalus luua tehnoloogiat, mida pole veel olemas

Juhtivinsener Joonas Eamets peab ettevõtte peamiseks tugevuseks töötajatele antavat võimalust luua midagi, mida ei ole veel olemas. „Meie juures arendatakse süsteeme, mida turul veel ei kasutata. Militaarsektoris on elatud aastakümneid nii-öelda vana rasva peal, kuid see turg on ilmselt lähiaastail kasvamas ja selleks on meil tarvis uut tööjõudu ja ajusid. Meie töö on leiutamine,“ räägib ta.

Haruldane hetk, mil kõik THeMIS mehitamata roomiksõidukid töökojas uusi väljakutseid ootavad.

 

Eamets lisab, et üks asi on luua isesõitvaid autosid, mis oskavad lugeda märke, foore ja teejooni, kuid palju suurem väljakutse on teha sarnane autonoomne sõiduk maastikul sõitmiseks, kus igasugused teeviidad puuduvad.

Juhtivinseneri sõnul on Milrem Roboticsi eeliseks see, et lisaks asjade väljamõtlemisele saab insener ise olla oma loodud tehnoloogia kokkupaneku ja testimise juures. „Olles veel piisavalt väike, võimaldab ettevõte teha inseneritööd algusest lõpuni, et näha, kuidas see käitub esmakordsel katsetamisel. Samuti pakutakse uutele töötajatele võimalust teha läbi operaatorikoolitus, sest on loomulik, et töötaja teab, mida ettevõte toodab ning kuidas mehitamata sõidukid tegelikult liiguvad ja tegutsevad,“ selgitab Eamets.

Milrem Roboticsi töötajad puhkehetkel. Rallitoolis juhtivinsener Joonas Eamets, kes tunnistab, et tal on hetkel tööl nii palju väljakutseid, et rallitooli jõuab pigem vähem, kui rohkem.

 

Joonas Eamets on Tallinna Tehnikaülikooli mehaanikataustaga magister, kes osales enne Milrem Roboticsit aktiivselt tudengivormeli projektis, mis tegeleb insenerteadusliku vormeli ehitamisega. „Kui Milremist ettepanek tuli, ei mõelnud ma kaua: Eestis pole just palju selliseid töökohti, kus mehaanikainseneril lastakse valmistada enneolematut toodet. Esimesed kaks aastat töötasingi mehaanikainsenerina, seejärel edutati mind juhtivinseneriks ning vastutan nüüd ka oma meeskonna töö eest. Muide, tudengivormeli projektist on Milrem Roboticsiga ühinenud juba üheksa inimest!”

Joonase otsene töö on olnud pealisehituste integreerimine. Enamik pealisehitusi on olnud erinevad relvasüsteemid. „Tundub isegi veidi kummaline, et teen koostööd suurte relvatootjatega, kes näitavad mulle oma toodete mudeleid, mis tuleb meie sõidukiga integreerida. Need on nii spetsiifilised tooted, et enamik inimesi ei näe neid kunagi. Samuti pean töö tõttu käima palju töölähetustes ja seda üle maailma tehastes ning messidel, näiteks Singapuris, Ameerikas ja Abu Dhabis.”

Gert Hankewitz lisab, et temagi tuli Milrem Roboticsisse alguses projektijuhiks. „Kuid „üllatuslikult“ selgus, et kaitseotstarbeliste toodete müük on üks väga rangelt reguleeritud ala, mis nõuab spetsiifilist oskusteavet. Keegi pidi selle oskusteabe omandama ja nii sai minust ajaga ekspordidirektor,“ meenutab ta.

 

Inimeste potentsiaali tuleb osata ära kasutada

 

„Meie peainsenerid on välja kasvanud inseneridest, keda oli alguses vaid kaks. Tollal tundus, et seda on piisavalt, aga praegu on meil juba 50 inseneri ning neile kõigile on antud võimalus midagi luua,“ sõnab Haga.

„Hindame oma inimesi väga kõrgelt ning kui meile tundub, et me ei suuda kogu oma töötaja potentsiaali ära kasutada, pakume tema teadmiste ja kogemuste rakendamiseks erinevaid väljakutseid.“

 

Milrem Robotics kolis äsja uule kontoripinnale, kus on võrreldes varasemaga tunduvalt rohkem õhku ja liikumisvabadust.

 

Ettevõtte mitteametlik moto on, et igav ei tohi hakata ja seda mitte ainult rangelt tööalaselt, vaid ka üldiselt. Seetõttu on Tallinna kontorisse just tegemisel kinoruum ning töömõtetest saab puhata ka rallitoolis. Kel vaja tööle lapsi kaasa võtta, siis selleks on olemas spetsiaalne lastetuba. Lisaks tekib kohe-kohe ka kööginurk, mis varustatakse hea ja paremaga.

„Areng on pidev. Praegu loome näiteks Tallinna ja Tartu kõrval kontorit Rootsi väikelinna, kus asub üks suur roomiksõidukite tootja. Näeme võimalust seal palgata suurepäraste kogemustega oma valdkonnas tugevaid insenere. Samuti on meil kaastöölisi Prantsusmaal ja USAs, kes aitavad seal partnereid ja kliente leida,” ütleb Haga.

Aktiivne on ka koostöö Eesti koolidega: Milrem soovib toetada robootika arengut Eestis ning pakkuda noortele kaasalöömise võimalust tarkade lahenduste sündimisel. Meelsasti tehakse kooliõpilastele ekskursioone ning käiakse oma tegevust tutvustamas nii põhikoolides kui ka tudengitele.